ÇOCUĞUNUZU KİTAP OKUMAYA ALIŞTIRIN!

Çocuğunuz, eğitiminden sosyal yaşantısına, derslerdeki başarısından zihinsel gelişimine kadar çok önemli bir yere sahip olan kitap okuma alışkanlığını ilk olarak aile içinde kazanır. Peki, anne babalar çocuklarına okuma alışkanlığını nasıl kazandırır?

Çocukları duygusal yönden en çok kitapların beslediği bilindiğine göre gelişimlerine katkısı göz ardı edilemez. Kitaplar çocuğun zihnine farklı yaşam biçimlerini aktarırken, hayatı sorgulatmayı öğretir. Kitaptaki çizimler çocuğa hayal dünyasının kapılarını açar, görsel becerilerinin gelişmesini sağlar. Kitaptaki karakterle kendini özdeşleştirerek duygularını yönetme yeteneğini güçlendirir. Sözün özü kitap çocuğun gelişiminde her açıdan büyük rol oynar.

Tüm bu öğretilerin doğrultusunda kitap seçimi nasıl yapılmalıdır?

Kitap seçiminde öncelikle çocuğunuzun ilgi alanlarını göz önünde bulundurmalısınız. Kitabın dili, içeriği, çizimleri, baskı kalitesi dikkat edeceğiniz kriterlerdir. Çocuğunuz için uygun kitap olup olmadığını önceden araştırmalı, mümkünse tamamını okumalısınız.

Kitap okumayı alışkanlık haline getirmek için neler yapılabilir?

Ailece kitap okuma saatleri oluşturmakla işe başlayabilirsiniz. En etkili yollardan biri olan bu eylem çocuğunuzu okumaya teşvik edecek bir aktivite olacaktır. Ancak çocuğunuza günün aynı saatlerinde kitap okumayı dayatmak ters tepebilir, zira kitap her saatte ve her yerde okunulabilir. Okuma saatlerine kendisinin karar vermesi daha etkili sonuçlar verecektir.

Kitap okuyan çocukların derslerdeki başarısı çok daha yüksektir

Kitap okuyarak büyüyen çocukların okuldaki başarısı kanıtlanmış bir gerçektir. Kitap okuyan çocuklar, okuduklarını daha iyi anlar, hızlı okur, yorumlaması gelişir, geniş bir kelime dağarcığına sahip olur. Tüm bunlar öğrenimi boyunca ve iş hayatında başarılı olmaya çok büyük destek olur.

Ebeveyn olarak kitapları öncelikle siz hayatınıza dahil ettiğinizde, çocuğunuz sizi rol model olarak gördüğünden o da kitaplara kendi dünyasında genişçe bir yer ayıracaktır. Çocuğunuzla sohbetlerinizde okuduğunuz kitaptan söz ettiğinizde, kitap okumaya özendirmiş olursunuz. Çevresinde sürekli kitap ve okuyan anne babasını gören çocuğun bundan uzak durması mümkün değildir. Mutlaka çocuğunuzla birlikte kitap okuyun. Fırsat buldukça birlikte kitapçılara kitap fuarlarına giderek ve kitap seçimlerinde ona seçme hakkı tanıyın. Evdeki kitaplığınızı birlikte düzenleyerek kitaplara ne kadar çok değer verdiğinizi hissettirin.

ÇOCUĞUNUZU KİTAP OKUMAYA ALIŞTIRIN!” üzerine bir yorum

  1. Mustafa Kurt dedi ki:

    Zamanında bize kitap okuma alışkanlığı kazandırılmadı ama inşallah bizler ve çocuklarımız bu alışkanlığı kazanacak. Değerli paylaşımınız için teşekkürler.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s