BEBEĞİMİN KIYAFETLERİNİ NASIL YIKAMALIYIM?

Özellikle anneler bebeklerine aldıkları kıyafetlerin özel olmasını isterler çünkü o kadar hassas ciltleri vardır ki giydikleri giysinin narin ciltlerinde probleme sebep olmaması gerekir. Bebek giysilerinin onlarda soruna yol açmayacak doğal malzemeden üretilmiş olması çok önemlidir. Özellikle polyester gibi hava geçirmeyen, alerjiye neden olabilecek kıyafetleri bebeklere giydirmemeye özen gösterilmeli. Bir diğer önemli konuda aldığınız doğal malzemeden yapılmış bebek kıyafetlerinin temizliğidir. Maalesef ki birçok ebeveyn bu konu da çok da dikkatli değil, bebek giysilerinin nasıl yıkanması gerektiği es geçiliyor.

Bebek kıyafetleri nasıl ve neyle yıkanır?

Bebeklerin en hassas oldukları etkenlerden biri de ciltlerindeki asit baz dengesinin yetişkinlere göre daha bazik olmasıdır. Bu da onları dış etkenlere karşı savunmasız yapar. Bebek birkaç ayını doldurmadan cildinde koruyucu tabaka oluşmamıştır ve dışarıdan gelen birçok şeye karşı çok hassas bir haldedir.

Yapılması gerekenlerin başında bebeğinizin kıyafetlerinin üzerindeki yıkama talimatları doğrultusunda yıkamaktır. Onun kıyafetlerini sizin kıyafetleriniz gibi yıkadığınızda hem tahrişe neden olabilirler hem de çok çabuk yıpranırlar. Dikkat etmeniz gereken diğer şey de kıyafetlerini aldıktan sonra bebeğinize giydirmeden önce bir kere yıkamalı, boya ve temizleyici gibi kimyasallardan arındırmalısınız.

Bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken kendi kıyafetlerinizde kullandığınız deterjan, yumuşatıcılardan uzak durmalısınız. Kimyasal içerikli bu temizleyiciler yerine bebekler için hazırlanmış, içeriğinde onun hassas cildine zarar vermeyeceğinden emin olduğunuz deterjanlardan kullanmalısınız. Yetişkinler için satılan deterjanlar bebeğinizde alerjiye sebep olabilir, bu nedenle bebek kıyafetlerine özel deterjanları tercih etmek gerekir.

Özen göstermeniz gereken bir diğer konu da onun kıyafetlerini tek başına yıkamanız gerektiğidir, aksi halde sizin kıyafetlerinizdeki bazı zararlı maddeler bebeğin kıyafeti tarafından emilebilir. Bu arada evdeki tüm kıyafetleri bebek deterjanı ile yıkamanın da doğru olmayacağını hatırlatmak isteriz.

Yıkama derecelerine gelecek olursak, pamuklu giysiler için 60 derece ve üstü ile bebeğinizin giysilerini temizlemeniz uygun olacaktır. Çünkü 60 derecenin altındaki sıcaklıklarda tüm mikroplar ölmezler, öncesinde daha düşük sıcaklıklarda bir ön yıkama ile bebeğin kıyafetlerinin mikroplardan daha iyi arınmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s