BEBEĞİMİN KIYAFETLERİNİ NASIL YIKAMALIYIM?

Bebekler her halleriyle özeldir. Yiyeceklerinden giyeceklerine kadar titiz bir bakım ve özen isterler. Her şeyin en güzeline sahip olmalarını istediğimiz bebeklerimizin kıyafetlerinin de özel olmalarını isteriz. Bu özenle alınan bebek kıyafetlerinin hassas cilt yapısına uygun, probleme yol açmayacak doğal malzemeden yapılmış olmaları gerekir. Suni malzemeden yapılmış, hava aldırmayan alerjiye yol açabilecek polyester gibi kumaşlardan yapılan kıyafetleri bebeklere giydirmemek gerekirken, alınan doğal malzemeden yapılmış kıyafetlerin temizliği de aynı oranda özen gerektiriyor.

 Bebek kıyafetleri nasıl yıkanır, nelere dikkat etmeli? İşte ayrıntılar.

Bebek cildinin asit baz dengesi yetişkinlere göre daha bazik olması nedeniyle dış etkenlere karşı savunmasızdır. Özellikle bebekler birkaç aylık olana kadar ciltlerinde koruyucu bir tabaka olmayacağından dış etkenlere çok hassastırlar.

Bu nedenle yapılması gereken ilk şey, bebeğinizin kıyafetinin temizliğini yaparken üzerindeki yıkama şartlarını okumak olmalıdır. Yetişkin kıyafeti gibi yıkanması onun cildinde hem tahriş edici olabilir hem de çok çabuk yıpranmasına zemin hazırlar. Ayrıntılardan bir diğeri de aldığınız kıyafeti bebeğinize giydirmeden önce mutlaka bir kere yıkamalı, boya ve temizleyici gibi kimyasallardan temizlemelisiniz.

Bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken kendi çamaşırlarınız için kullandığınız deterjan, yumuşatıcı gibi kimyasal içeren temizlik malzemelerinden uzak durmalı, bebekler için özel olarak formüle edilmiş deterjanları kullanmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken tek başına yıkamanız gerektiğini de unutmayın, çünkü diğer kıyafetlerdeki bazı zararlı etkenler bebeğin kıyafetine geçebilirler. Bu nedenle her şeyi bebek deterjanı ile yıkarsam sorun kalmaz mantığında iseniz bundan vazgeçmelisiniz.

Bebek kıyafetlerini yıkarken kullanacağınız sıcaklık değerlerine gelince pamuklu giysiler için 60 derece uygun bir sıcaklıktır. Pamuklular dışında başka malzemelerden üretilmiş kıyafetleri yıkamada ise, 40 derece civarı uygun bir sıcaklıktır. Fakat 60 derecenin altındaki sıcaklıklarda bazı mikroplar hala aktif oldukları için, daha düşük sıcaklıktaki yıkamalarda ön yıkamalı bir program seçmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s