KARNE GÜNÜ HEYECANI!

Bir eğitim ve öğretim yılının sonuna daha gelindi. Karne ve tatil sevincinin birbirine karıştığı şu günlerde ebeveynlere düşen sorumluluklarını bir kez daha hatırlatmak istedik.

Karne almanın çocuklarda yarattığı heyecanı ve onlar üzerinde yarattığı etkileri uzman görüşlerine yer verip, bir kez daha anne babaların gündemine taşımakta fayda görüyoruz. Okulun son günü, öğrenciler için karne heyecanı ile tatil heyecanının bir arada yaşandığı özel dönmelerdir.

Karnesi başarılı veya zayıf gelen öğrenciye nasıl davranmak gerekir?

Her şeyden önce çocuğunuzun hem başarısını hem de başarısızlığını başkasıyla kıyaslama hatasına düşülmemesi gerektiği uzmanlarca altı çizilerek dile getirilmektedir. Başarısı başkasıyla kıyaslanarak övüldüğünde çocuğun daha küçücük yaşta rekabet duygusunu benimsemesine ve ileriki yıllarında da bu duyguyu üzerinde taşımasına sebep olacağı belirtilmektedir. Yine uzmanların görüşüne göre, rekabet duyusu taşıyan bireyler, mutlu olmakta zorlanmış ve sürekli etrafındakileri analiz ederek yaşamış kişilerdir

Başarısı elbette ki göz ardı edilmemeli, büyük hediyelerle ödüllendirmek yerine kişilik gelişimine pozitif etkiler katacak olan, gurunu okşayıcı ve teşvik edici sözlerle onu onurlandırmak daha doğru olacaktır.

Ailenin gurur kaynağı olduğunu hissetmek çocuğun daha büyük istekle çalışmasını ve dersler dışındaki konularda da daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

Yukarıda anlattığımız karnesi başarılı olan çocuklara nasıl davranılması gerektiği ile ilgili olanlardı. Peki karnesi başarısız olan çocuğa nasıl davranmak gerekir? Uzman görüşleri doğrultusunda konuya yaklaşmak gerekirse; çocuğa bu duruma gelmesindeki eksiklikler gösterilerek telafi edebileceğini ve kendisini her zaman destekleyeceğinizi hissettirmelisiniz.

Çocuğunuzun başarısızlıklarının nedenlerini ona yüklemekten kaçınarak tartışmalı ve bu konuda neler yapılabileceğine ona nasıl destek olabileceğinize oturup birlikte karar verilmelisiniz.

Her şeyden önemlisi çocuğunuza her koşulda onu sevdiğinizi hissettirmeniz eksiliklerini tamamlaması açısından çok önemlidir. Hiçbir durumun bunu değiştiremeyeceğine inanması kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Karnesindeki zayıf durumdan dolayı kalbini kıracak yaklaşımda bulunmak son derece yanlış ve tehlikeli bir davranıştır.

Sevilmediğini hisseden bir çocuktan başarı beklemek büyük bir hata olacağından, çocuğa başarısızlıkların da hayatın bir parçası olduğunu doğru şekilde anlatabilmenin de önüne geçecektir.

Çocuğunuzun başarısızlığı durumunda pes etmemeli, yeniden denemek konusunda da çocuğu teşvik etmeli, zorluklar karşısında direnme gücü kazandırılmalısınız.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s