ÇOCUĞUMUN CİNSEL KİMLİK SORGULAMASI!

Çocuklara cinsiyetçi yaklaşımlarda bulunmanın onların gelişiminde olumsuz etkileri o kadar çoktur ki saymakla bitmez. Hep çevremizde duymuşuzdur, kız çocuklarına sen onu kaldıramazsın erkek gücü lazım, sen prensessin, erkek gibi kızsın, ya da erkek çocuklarına kız gibi gülme, kız gibi hanım hanımcık konuşma, sesin erkek gibi güçlü çıksın, kız kardeşin yalnız gitmesin yanında erkek olarak sen de git ya da erkekler ağlar mı?… gibi ardı arkası gelmeyen cinsiyetçi söylemlere hep şahit olmuşuzdur. Bu yaklaşım kız çocuklarında hep korunmaya muhtaçmış algısı yaratmak ve onu ileride kendisinin başaracağı tüm zorluklara karşı zayıf hissetmesini sağlamaktan başka bir şeye yaramayacaktır. Kızlarını prenses gibi büyütüp beyaz atlı prensi beklemeye yönlendirmek, onların var olan güçlerini kullanmaya engel olan yaklaşımdır.

Erkek çocuklarına ise duygularını ifade edemeyen, hep güçlü görünmek zorunda kalan biri olarak hayata atılmalarını sağlayan bu cinsiyetçi davranış şekliyle toplumun ve geleneksel kültürün dayatmalarından bir an önce kurtulmak gerekiyor. Çocuk doğduğundan itibaren bu cinsiyetçi davranış ve dayatma başlıyor. Erkek çocuğu olacak anne, hazırlıklara mavi renk ile başlıyor sanki başka renk yokmuş gibi, kız çocuğu için ise pembe renk, tüm hazırlanan eşyalarda kendini göstererek keskin ve net sınırlar koyulup, cinsel kimlik adeta perçinleniyor.

Bunlar değişemez mi? Tabii ki değişir, kural, gereklilik, değişmez, değiştirilemez sandıklarımız sadece toplum ve kültürlerin dayatmaları olarak algılanır ve ona göre çocuk yetiştirilirse sorun kendiliğinden ortadan kalkar. Ebeveynlerin, bilişsel esneklik, değişime, gelişime açıklık, adaptasyon beceri ile çocuklarına yaklaşmaları gerekir.

Ortalama olarak iki yaş civarındaki çocuklar, cinsel kimliklerinin farkına varırlar ve ona göre kendine rol modeller seçerler.  Öğrenmeye ve geliştirmeye başlayan çocuk, genetik kodlarında ve fiziksel gelişiminde bir problem yoksa, etrafında kendi kimliğini kabul etmesini sağlayan farklı kimlikler ve kendi cinsiyetinden olan olumlu modeller bulunuyorsa, yoğun aile çatışmalarının, yaşandığı bir çevrede değilse ve bu ortamda büyüyüp gelişmek zorunda değilse, genelde problemsiz olarak kendi kimliğini oluşturabilir ve bu kimlikten yakınmadığı bir hayata başlamış olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s