MEME UCUM OLMADAN BEBEĞİMİ NASIL EMZİRMELİYİM?

Heyecanlı bekleyiş doğumun gerçekleşmesiyle sona erdi ve minicik, canınızdan parça bebeğinizi hemen kucağınıza alıp emzirmeniz gerekiyor.

Bebeğinizi emzirebilmek için meme uçlarınızın emmeye uygun olması gerekir. Zira süt göğüs kanallarından geçerek meme ucuna gelir ve bebek emme eylemiyle beslenir.

Fakat bazı kadınlar emzirebilmesine uygun değilmiş gibi görünen meme uçlarına sahiptirler. Sakın telaş yapmayın eğer sütünüz varsa bir şekilde mutlaka bebeğinizi emzirmenin bir yolunu bulup onu beslersiniz.

Aslında her kadının meme ucu vardır ama bazılarının şekil olarak uç kısımları içe göçük biçimdedir ya da istenilen esneklikte olmayıp yeterince uzamayabilir. Bebeğin meme emerken ki rahatlığı meme ucunun şekliyle yakından alakalı bir durumdur. Kendi meme ucunuzun olmadığını düşünüyorsanız bunu anlamanın yolları var tabii ki. Yapmanız gereken şey, meme başınızın uç kısmını yani en uç kısmını iki parmağınızın arasına alarak ucu dışarı doğru çekip uzatmaya gayret edin. Bunun sonucunda meme ucunuz sertleşerek ve esneme yaparak çektiğiniz yöne doğru uzuyorsa telaş yapmayın emzirmeye uygun bir memeniz var demektir. Burada en önemli olay meme ucunun sertleşmesi ve bebeğin ağzına gelecek büyüklüğe ve esnekliğe gelmesidir. Yalnız bazı kadınların çok soğuk hava koşullarında dahi meme başları sertleşme göstermez, o zaman yapmanız gereken çeşitli egzersizlerle meme ucunun gelişmesini sağlamak olacaktır.

Bu egzersizlerin neler olduğuna bakacak olursak; meme ucunu tutarak yukarı aşağı- sağa sola hareket ettirerek, hacim kazanmasına olanak tanımaktır.

Sonraki egzersiziniz ise meme ucuna yuvarlama hareketi yapmak olmalı, gün içerisinde aralıklı olarak çekerek uzatma ve yuvarlama yaparak meme ucunun oluşmasını ve emzirmeye uygun duruma getirmeye çalışmalısınız.

Tüm bunları yaptığınız halde yine de meme ucunun sertleşerek esnemediği durumlar söz konusu olabilmektedir. Memenizden süt sağmayı sağlayan aparatların çoğu meme ucunun ortaya çıkmasında etkili araçlardır. Bu aparatları da egzersiz aracı olarak kullanıp meme ucunun çıkmasında kullanmayı denemelisiniz. Sağdığınız sütünüzü biberona koyup bebeğinizi bununla beslerseniz bir daha bebeğiniz memenizi almak istemeyebilir, dikkatli olun. Zira zorlanmadan emeceği biberonu memenize tercih edebilir. Bunun için doktorunuzdan yardım isteyerek yönlendirmesi doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Organickid Ailesi..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s