ÇOCUĞUM OKULDAN GELİNCE NE YEDİREYİM?

Çocuklar günün belli bir bölümünü okulda geçiriyorlar. Sabah erken saatte evden çıkan ve genelde kahvaltısını yeterli yapmayan çocuklar, harcadıkları yüksek enerjinin de etkisiyle eve bir hayli acıkmış olarak dönerler. Ve böylece evde ne bulurlarsa adeta saldırırlar.

Çocukların sağlıklı besinlerle büyümesi her anne babanın arzusudur. Bu yüzden çocuklar okuldan eve geldiklerinde sağlıklı besinlerle karşılaşmaları çok önemlidir. Pasta börek çörek kek gibi çok da sağlıklı olmayan yiyecekleri bulmaları diğer alternatiflere göre onlara daha çekici geleceğinden, burada sorumluluk ebeveynlere düşmektedir.

İşte size ‘’okuldan gelince çocuğuma ne yedirsem’’ sorusuna çeşitli cevaplar. Bu konu özellikle çocukları eve geldiğinde işte olan ve onları bakıcılarının karşıladığı çocukların annelerini daha çok ilgilendirmekte.

Çocuğun gün içerisinde sağlıklı besinler tüketebilmesinin anahtarı sabah sıkı bir şekilde yapılan kahvaltıdan geçmekte. Sabah kahvaltısında yeterli enerjisini alamayan çocuklar öğleye doğru acıkarak gereksinim duyduğu bol enerji barındıran karbonhidratlı yiyeceklerle bu açığını kapatmaya çalışacaktır. Oysa sabah sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltıyla güne başladığında öğle yemeğinde çok acıkmamış ve abur cubura yönelmemiş olur. Sağlıklı olmayan yüksek enerjili karbonhidrat içeren yiyeceklerden korumak için kahvaltısını iyi yaptığından ve okula karnı tok olarak gittiğinden emin olmak gerekir.

Okuldan geldiği zaman düşen enerjisini yerine koymak ve sağlıklı besinler tüketebilmesi için sebzeler meyveler ve et ürünlerinin buluştuğu yiyecekleri tüketmeleri onun sağlığı açısından son derece önemlidir. Hepsinden azar miktarlarda alabileceği sandviçler yapabilir itiraz etmesine fırsat vermeden seveceği eğlenceli sunumlarla bu gıdaları yemesini sağlayabilirsiniz.

Sürekli sebze meyve yemesini söylemek ya da bu tür yiyecekleri ona dayatmak bıkkınlığa sebep olabilir, bu yüzden arada bir pasta, kek gibi yiyecekleri tüketmesine izin verebilir, aradaki dengeyi kurabilirsiniz.

Çocuğunuz için hazırlayacağınız yiyecekleri kızartma ya da pişirmek yerine fırında yapmak hem daha sağlıklı, hem de çocuğunuzun severek yiyeceği bir yöntem olacağından emin olabilirsiniz.

Çocukları ısıl işlem görmüş et ürünlerinden uzak tutmak gerekir. Bunun yerine kuru yemiş, yeşil yapraklı sebzeler, süt, yoğurt, deniz mahsullerine yöneltmek gerekir. Bunu yaparken de anneliğin üstün beceri gücünü kullanabilir, çeşitli eğlenceli sunumların yardımı ile istekle yemesini sağlayabilirsiniz.

Organickid Ailesi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s