ÇOCUĞUM PARMAK UCUNDA YÜRÜYOR

Bebekler yürüme denemelerinde ilk önce parmak ucuna basarak adım atmaya çalışırlar. Bu sevimli görüntü bebeğin ailesi ve yakın çevresi tarafından çok sevilerek izlenir. Gerçekten de çok sevimli olan parmak ucunda yürümeye çalışma süreci uzarsa bazı olumsuzlukların habercisi olabilir. İlk adımların parmak ucunda adımlara dönüşmesi normal olsa da uzun süre devam etmesini ciddiye almak gerekir.

Uzmanlar parmak ucunda yürümeyi belli bir süre sonra da terk etmeyen çocukta kalıcı bir hastalığın olabileceğine bazen de kendiliğinden geçebileceğini ve izlenmesi gerektiğine dikkat çekmekteler.

Parmak ucunda yürümenin topuk temasının olmayışından kaynaklandığı belirten ortopedi uzmanları bu durumun yeni yürümeye başlayan çocuklarda sıklıkla görülebileceğini ifade etmekteler. En geç iki yaşına kadar yürüyüşün düzelmesi beklenmelidir. Şayet parmak ucunda yürüme hala normale dönmemişse bir problemin olduğuna işaret ediyor demektir.

Yapılan araştırmalarda parmak ucunda yürüme probleminin yüzde yedi ile yirmi dört arasında görüldüğü tespit edilmiştir. Hastalığın tanısını koymanın kolay olduğunu belirten ortopedi uzmanlar, önemli olan şeyin parmak ucunda basmaya neden olan sebebin ortaya konulması olduğuna dikkat çekiyorlar.

Daha çok erkek çocuklarda görülen parmak ucunda yürüme problemininde, uygulanacak konservatif tedavi yeterli değildir. Çünkü teşhisin koyulması ve kalıcı bir tedavi yönteminin uygulanması, bir sakatlığın önüne geçilmesi açısından çok önemelidir.

Parmak ucunda yürüme sorununda hastalığın büyük bir bölümü idiyopatik olup yürüyüşü gözlemlemek yada yapılacak egzersiz uygulamalarla ve de bot- ortez kullanımıyla aşılabilmektedir. Hastaların küçük bir yüzdesinde ise ameliyat gerekli olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s