BEBEKLER İÇİN YUMURTANIN GEREKLİLİĞİ!

Her canlının özellikle de bebeklerin dengeli ve yeterli beslenmeleri gerekir. Hayatın temellerinin atıldığı bebeklik döneminde beslenmenin önemi ilerleyen yıllarına yön verici niteliktedir.

Hiç şüphe yoktur ki bebek beslenmesinde süt ve süt ürünleri ne kadar kıymetliyse yumurta da o denli kıymetlidir. Yumurta tok tutma özelliğinin yanısıra bebekler için oldukça zengin demir, çinko ve kalsiyum deposudur. Ama bebeğinde kilo ve alerji sorunu olan annelerin yumurta konusunda iki kez dikkatli olmaları, bazı noktalara özellikle hassasiyet göstermeleri gerekiyor.

Bebeğin gelişiminde yeterli ve doğru beslenmesinin gelişimine ve büyümesine katkıları doğrudan etkilidir. Doğumundan itibaren iki yaşına kadar olan süreçte çok hızlı büyüme ve değişim gösterdiği dönem olduğundan beyin gelişiminin yüzde doksanı tamamlanır, aynı zamanda bağırsak mikrobiyotasının erişkin halini aldığı yeme ve içme davranışlarının geliştiği önemli ve hassas bir dönemidir.

Bebeğin doğumundan altıncı ayına kadar olan süreçte anne sütü tüm beslenme ihtiyacını karşılar ama daha sonraki aylarda tamamlayıcı beslenme gerekir. Bu besinlerde yeterli protein, yüksek enerji, içeriğine ve minik mide yapısına uygun olması gerekir.

İşte tam da bu dönemlerde yumurta çinko, demir, kalsiyum, B Vitamini gereksinimlerini karşılayan, ulaşılması kolay, ucuz, püre haline gelebilen, kolay hazırlanan, çabuk pişen çok değerli bir tamamlayıcı besin olarak bebeğe verilmelidir. Bebeğinize bu değerli besini 6-8 aylar arası haşlanmış şekilde sadece sarısını, sekiz aydan sonra ise sarısıyla beraber beyazını da yedirebilirsiniz.

Kalsiyumun demir emilimini azaltmasının bilinmesiyle beraber süt ve yumurtanın tüketilemeyeceği gibi yanlış bir düşünce vardır. Yumurtadaki demirin  kırmızı et ve tavuktaki demir emilimi kadar yüksek olmaması sebebiyle süt ve yumurtanın beraber tüketilmesinde sakınca yoktur.

Sağlıklı bebekler yetiştirmeniz dileği ile…

Organickid Ailesi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s