BIRAKIN ÇOCUKLAR YARAMAZ OLSUN!

“Çocuğum otur, yapma, bağırma, etrafı kirletme, odanı topla, koşma, oyuncaklarını etrafa saçma…”… Bu komutlar uzayıp gidebilir. Sürekli bu komutları siz duysanız neler hissedersiniz?

Çocuğunuz için çevrenizden gelen yorumlar; “ne kadar akıllı ne kadar uslu ya da ne kadar da söz dinliyor” şeklindeyse, mutlu olursunuz herhalde. Her anne baba için çocuğu hakkında övgü dolu sözler duymak çok hoştur, gurur duyulacak bir durumdur.

Otur deyince oturan, kalk deyince kalkan, yapma deyince yapmayan çocuk sizce gelişimi normal olan bir çocuk mudur? yoksa endişe edilmesi gereken bir çocukmudur?

Uzmanlara göre çocukların kıpır kıpır olması, merak eden, araştıran, soru soran hareketli olmaları gerekir. Bunları yaparken de haliyle ‘’yaramazlık’’ yapmaları gerekmektedir. Yine uzmanlara göre akıllı çocuk diye birşey olmadığı, yanlış eğitim verilmiş, gelişiminde yolunda olmayan birşeylerin olduğu çocuk vardır, denilmektedir.

Anne baba olarak çocuğunuzu baskıcı bir eğitimle terbiye etmek, onun karakterini değiştirmeye zorlamak çocuğu içine kapanmaya, özgüven eksikliğine ve kendi başına karar verme yeteneğinin gelişmemesine yol açacaktır.

Bunun yerine çocuğunuzu daha bebeklikten itibaren onu çok iyi tanımaya, dinlemeye, yeteneklerinin farkına varıp zayıf yönlerini, zaaflarını keşfetmeye yönelik yaklaşım sergilemeniz, onun kendinden emin, özgüveni yüksek, kendini ifade edebilen bir birey olarak gelişimini sürdürmeye yöneltecektir.

Bundan dolayıdır ki bırakın çocuklarınız kıpır kıpır olsunlar. Çok soru sormalarından rahatsız olmaktansa bıkmadan cevaplamalısınız, yanlış yaptıklarında tecrübe kazanmalarına izin verip bundan ders çıkarmalarına, doğruyu kendi deneyimleriyle bulmalarına fırsat vermeli, doğru davranışlarında onları överek bu hareketlerini pekiştirmelisiniz.

Neşeli kıpır kıpır çocuklarla hayatın çok daha güzel olduğuna inananlardanız…

Organickid Ailesi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s