BEBEKLERE UYKUDA MÜZİK DİNLETMENİN ÖNEMİ

Bebekler daha anne karnındayken ortam seslerini almaya, onunla konuştuklarınızı duymaya başlar. Hamilelik sürecinde bebeğe müzik dinletmeyi tercih eden anneler de, bebeklerine sakin ve dingin klasik müzik parçaları çalarak onun büyüme ve doğuma yaklaşma sürecini daha renkli geçirmesini sağlar.

Kimi bebekler çok sakindir, kimisi de ağlamaya meyillidir. Uyku sürecine çabuk alışan ve uykuya çabuk dalan bebekler olduğu gibi uyku öncesinde ve gece boyunca ağlayan ve uyku sürecine direnen bebekler de olabilir. Özellikle bebeğiniz kolik ise işiniz biraz daha zor demektir.

Kolik bebekler, sağlıklı olmalarına ve tüm ihtiyaçları karşılanmış olmasına rağmen sürekli ağlamaya eğilimli olan bebeklere denir. Eğer bebeğiniz kolik ise ilk zamanlar “Bebeğimin bir sorunu var” deyip çok kere doktora gitmiş ve sonunda bebeğinizin kolik bebek olduğunu fark etmişsinizdir. Bu tip sorunlar yaşayan bebeklerin ebeveynleri için özellikle uyku öncesi saatler biraz daha zor geçer çünkü kolik bebek uyku öncesinde ağlama şiddetini kesinlikle artırır.

Bebeklerin 2. ve 4. haftasında ortaya çıkan kolik bebek sorunu genellikle 3-4 hafta sürer ve daha sonrasında düzelir. Bu yüzden, bebeğinizin kolik olması karşısında paniklemeyip sakin kalmak en iyisi. Bu sorun için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz ve bu yöntemlerden biri de, bebeğinize sakin müzikler dinletmektir.

Uykuya geçiş sürecinde, klasik müzikler, sakin şarkılar veya meditasyon müziklerini birçok anne tercih eder. Bazı bebekler ise saç kurutma makinesi, elektrikli süpürge gibi motor sesleri karşısında sakinleşme eğilimi gösterir. Anne karnındaki sese benzediğine inanılan bu tip sesleri gece uykusu saatlerinde evde çıkarmak, komşularınızı rahatsız etmemek açısından pek mümkün olmasa da, buna benzer bir çözüm daha var. İnternette bulabileceğiniz anne karnı seslerinden oluşan cd’leri, bebeğinize uyku sırasında dinletmek için deneyebilirsiniz. Doppler cihazından alınan sesler, kalp atışı ve kadın vokallerin harmanlanarak hazırlandığı bu tip cd’ler, bebeklere anne karnında gibi hissettirerek huzur ve güven ortamını pekiştirir ve onları rahat ettirir.

Bebeğinize müzik dinletmekten hoşlanıyorsanız, size iyi bir haberimiz var. Bebeklerin uyku sırasında müzik dinlemelerinin onlara kattığı birçok fayda mevcut. Uyku sırasında müzik dinlemek; bebeğin yeni yeni oluşmaya başlayan beyin hücresi bağlantılarının zenginleşmesini, korunmasını ve yepyeni bağlantıların elde edilmesini sağlar. Anne karnında veya doğum sonrasında düzenli olarak müzik dinleyen bebeklerin çok daha yaratıcı, kolay sosyalleşebilen çocuklar olduğu, güçlü bir hafızaya sahip olduğu ve dil gelişimi konusunda hızlı gelişim gösterebildikleri gözlenmiştir. Siz de bebeğinize müzik dinleterek keyifli ve onun için faydalı bir uyku süreci geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin uykuda sakin ve neşeli müzikler dinlemesini isterseniz, doğal ahşaptan özel tasarımlar ile yapılmış Wooderful Life ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Wooderful Life ürünlerine göz atmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s