Röportaj: Berna Kasapoğlu Serdarlı

Bundan sonra Organickid ekibi takipçileri için her ay  annelik üzerine bir röportaj düzenleyecek. İlk röportajımızı sevgili VloggerAnne Berna Kasapoğlu Serdarlı ile yaptık. Çok keyifli ve eğlenceli bu röportajı okumaktan ve sevgili Berna’yı tanımaktan memnun olacağınıza eminiz.


Biraz kendinizden bahseder misiniz?

İlkokuldan beri çok kariyer odaklı bir kişiliktim. Ta ki anne olana kadar. İktisat ile ilgili en büyük başarım istemediğim bir bölüm olmasına rağmen dört yılda bitirebilmektir. Aklım hep iletişimde, özellikle televizyonda idi. Önce halkla ilişkiler, sonra TRT’de televizyon deneyimleri yaşadım.

Eren bir yaşındayken Amerika’ya gittik. NYU’da televizyonculuk sertifika programına devam ettim. Bir Türk yapım ekibiyle çalışma fırsatım oldu. Döndükten sonra TRT’de çalıştım. İkinci hamileliğimde ayrılmak zorunda kaldım işimden. Sonra televizyonculuk ile anneliği nasıl aynı zeminde birleştirebilirim diye düşündüm ve projemi kağıt üzerinde hazırladım. O arada üçüncü çocuğa niyetlendik. Son hamileliğimde de projemin çekimlerine başladım. Türkiye’nin aile odaklı ilk video blogu ailemizle.tv böylelikle yayına başladı.

Şu anda da hem ailemizle.tv ’yi yürütüyorum, yeni videolarla içeriğini zenginleştiriyorum. Hem de bir sosyal sorumluluk projemi, “ANNE DİREKSİYONDA”yı hayata geçirdim. Bir de 28 Nisan’da ilkini yapacağım 40 yaş paneli var, “yaş almak güzeldir” sloganımız.

Bir oğlum, iki kızım, bir video blogum, bir sosyal sorumluluk projem, bir etkinliğim var. 40 yaşında 34 beden üç çocuklu bir anneyim. Sosyal medyada yeni ismim VloggerAnne.

Anne olacağınızı öğrendiğinizde ne hissettiniz?

Şok. Kararsızlık. Halkla ilişkilere son vermiştim, çocukluk hayalim televizyonculuk için eğitim alıyordum ve çok başarılı ilerliyordum. Büyük bir haber kanalında stajım bile hazırdı. Hamileliğin ve bebeğin beni durduracağını düşünüyordum. Ancak bugün geriye dönüp baktığımda ne doğru bir kararmış hamileliğe devam etmek. Evet bir dönem yavaşlamış hatta durmuş olabilirim ama dünya bir yere kaçmıyormuş, sonra istediğim şeyleri yapma fırsatlarını hep yakaladım.

Anne olmanın hayatınıza etkileri neler?

28 yaşımda anne oldum. Planlı bir hamilelik olmadığı için bir süre alışmam gerekti. Birinciden sonra iki düşükle üç bebek kaybettim. 34 yaşımda ikinci, 37 yaşımda üçüncü kez anne oldum. Oğlum bir yıl, kızım 28 ay, en küçüğüm 21 ay anne sütü aldı. Neredeyse kızlarımdan dolayı 4 yıla yakın aralıksız emzirdim.

Ben aslında onları büyütürken kendim de büyüyorum. İlk annelik yaklaşımımla üçüncü arasında çok net farklar var. Eren için hep acemi anne olacağımı biliyorum. O yüzden de sürekli okumaya çalışıyorum.

Başak burcu olarak hep düzenli ve planlı biriydim ama kendi kafama göre yaşamayı da severdim. Üç çocuklu anne olunca her şeyin yolunda gitmesi için çok daha sistemli olmak zorunda kalıyorum. Fakat Alman disiplinini de sevmiyorum. Her şeyi dengede tutmak gerektiğini düşünüyorum.

Berna Kasapoğlu Serdarlı ve Çocukları

Çocuğunuzla ilgili beslenme, giyim gibi konularda en çok nelere dikkat ediyorsunuz?

Doğallık önemli. Doğru bilgiye ulaşmaya çalışıyorum. Ama ne yazık ki çok kafa karışıklığı var. Süt mutlaka içir diyen de doktor, sakın süt içirme diyen de doktor. Beslenme konusunda çocuklarımı çok sıkmadan ama en yararlı şekilde doyurmaya çalışıyorum. Giyim konusunda da organik olması önemli. Ancak yaş büyüdükçe bulmak da zorlaşıyor. Keşke daha kolay erişebilsek.

Organik ürünlerle ilgili düşünceleriniz neler?

Besinler konusunda dürüst davranıldığı hakkında şüphelerim var. Bu güvensizlik bir şekilde giderilmeli. Besinlerin, oyuncakların ve giysilerin organik ürünler olması önemli bir kriter. Erişim daha kolay olabilse çok mutlu olurum.

Aşağıdaki cümleleri tamamlar mısınız?

  • Çocuğuma/Çocuklarıma en çok giydirdiğim renk: onların seçimine bağlı ancak kızlar daha çok pembe, mor seçiyorlar. Oğlum ergenliğe girmek üzere, o yüzden de siyahı tercih ediyor bu aralar.
  • Çocuğumla/Çocuklarımla en çok oynadığım oyun: Kızlarla hamur oynarız. Oğlumla son dönemde isim-şehir-hayvan oynuyoruz. Ben çocukken oynadığımda bile bu kadar keyif almazdım. Çok gülüyoruz.
Berna Kasapoğlu Serdarlı - Kızlar

Berna Kasapoğlu Serdarlı – Kızlar

Isim - Sehir Oyunu

Isim – Sehir Oyunu

  • Çocuğuma/Çocuklarıma okumayı en çok sevdiğim kitap: Oğlum kendi okuyor. Kızlara da içinde çaktırmadan mesaj veren kitapları seçiyorum.
  • Çocuğumla/Çocuklarımla birlikte en çok dinlediğim müzik/şarkı: Arabada radyo maximusic dinliyoruz. İrem Derici’nin Kalbimin Tek Sahibine hepimizin birlikte yüksek sesle söylediğimiz son dönem şarkımız. Ama en özeli babamız Ersel Serdarlı’nın albümü, yine onun Sertab Erener’e, Ferhat Göçer’e verdiği parçalar. Bir de son dönemde Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar albümünden Müzeyyen Senar parçaları. Her çeşit müziğe kulakları alışmalı bence.
  • Çocuğumla/çocuklarımla yapmaktan en çok keyif aldığım aktivite: İstanbul’u gezmek, vapura binmek, kek/kurabiye yapmak, sinemaya gitmek.
  • Çocuğuma/Çocuklarıma en çok söylediğim şey: O kadar çok şey var ki. Bazen çok mesaj içerikli konuştuğumu bile düşünüyorum. Ancak yaşadığımız, duyduğumuz olaylar bizi buna yöneltiyor. Son yıllarda artan kötü haberlerden dolayı büyüklere bağırabileceklerini, vurabileceklerini, bir şey olduğunda mutlaka bana gelip anlatabileceklerini söylüyorum. Hayallerinin peşinden gitmelerini söylüyorum. Kendi bildikleri, istedikleri gibi yaşamaları gerektiğini anlatıyorum. Ama yine de en çok “çiş-diş-yatak” listemde birinci sırada, çünkü her akşam sekizde bunu duyuyorlar benden 🙂
Berna Kasapoğlu Serdarlı ve Kizi

Berna Kasapoğlu Serdarlı ve Kizi

Berna Kasapoğlu Serdarlı ve Kizi

Berna Kasapoğlu Serdarlı ve Kizi

Berna Kasapoğlu Serdarlı ve Oglu

Berna Kasapoğlu Serdarlı ve Oglu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s